MAVİ BONCUK REST. CUMALIKIZIK / BURSA

Cumalıkızık muhteşem bir köy…
Bursa’ya geldiğim günden beri sürekli adını duyduğum, daha öncesinden bir diziye ev sahipliği yaptığını bildiğim hoş bir köy.
Bursa yabancısı İzmirli birisinin hemen hemen hergün etrafındakilere İzmir’de yaptığımız o ünlü haftasonu kahvaltılarından birini Bursa’da nerede yapabiliriz sorularının cevabını veren köy CUMALIKIZIK…

cumalıkızık

Tahminimden daha fazla kişinin keşfetmiş olduğunu hemen anlıyorsunuz.Bursalı olmayıp Bursa’da yaşadığım için hemen “suyu çıkmak üzere burasının…” izlenimine kapılmıştım ben.
İzmir’de bir dünya buna benzer yerler vardır. Ve şu an orayı keşfedenlerin asla uğramadığı. Yine de muhteşem olmasını hiçbir şey değiştirmiyor Cumalıkızık’ın..Bir çok kahvaltı yeri tavsiyesinden en fazla oy alanı Mavi Boncuk olduğu için tercihimizi oradan yana kullandık.
Mavi Boncuk zamanında kalabalık bir köy ailesi, güçlü bir ağa yada hanımağaların yaşadığı, çok odalı büyük bir konağı çevreleyen çeşit çeşit ağaçların gölgesinde, vücudunuzun mutluluk hormonu pompaladığını iliklerinizde hissedeceğiniz, bırakın haftayı ayların yorgunluğunu ve stresini bir kaç saatte üzerinizden atabileceğiniz; ev reçelleri, bakır sahanda sucuklu yumurta, semaverle çay, ev ekmeği ile ruhunuzun yanında midenizi de bayram ettiren bir yer.

the fan of tasty foods diyor ki;
*Kredi kartı dahil hiçbir banka kartı geçmiyor. Ancak biz bunu bilmeden ilk gidişimizde Mavi Boncuk’un “önemli değil, pazartesi EFT yaparsınız” demesi üzerine bu beklenmedik jest karşısında iyice yelkenleri suya indirdik…

*Üç kişi gitmemize rağmen ortaya iki kişilik kahvaltı söyledik. Kahvaltı serpme şeklinde geldiği için gayet yeterli oluyor.
*Çay içinde odun ateşi olan semaver ile masaya kişi sayısına göre geliyor.

cumalıkızık semaver

*Ekmek köy ekmeği ve kızarmış olarak geliyor.

*Bal kaymak, çökelek, zeytinler, domates vs (saymıyorum) .. Sahanda yumurta direkt kahvaltının içinde.
*Toplamda sadece 53 TL ödedik. Onu da EFT ile……

Çok Önemli Not ;
Tabii ki burası sadece kahvaltı vermiyor ve malesef kahvaltı sonuna doğru burnuma gelen erimiş tereyağ kokularından bunu geç anladım. Kokular ayaklarımı yerden kesti ve masadan fırladım, doğru mutfağa koştum.Ve mutfaktaki teyzelere bakakaldım….
MANTI yapıyorlar…. Kocaman  kayık tabağın içinde gerçek ev mantısı, sarmısaklı yoğurt, tereyağ ve saksıdan kopartılmış nane ile servis ediyorlar.
Bir sonraki planı hemen yapıyorsunuz zaten, uzun süren hafif bir kahvaltı ve kalkmaya yakın mantı…:)

Fotolar :
the fan of tasty foods 2009
Cumalıkızık Köyü / BURSA

İletişim ;
Mavi Boncuk aslında pek hemen bulunacak bir yerde değil.Ancak Cumalıkızık köyüne ulaştıktan sonra sorarak zaten bulabilirsiniz.
Yollarda,duvarlarda hatta yerdeki taşlarda Mavi Boncuk yönlendirmeleri var.Biraz dikkat kesilmeniz gerekebilir.Sonuçta köy yollarından geçiyorsunuz o yüzden çok ümitsizliğe kapılıp bu yol bir yere çıkmaz demeyin.

Tel: 0 224 373 09 55